S dětmi v Alpách I. – Bad Gastein

S dětmi v Alpách I. – Bad Gastein

V české kotlině je sice krásně, ale nám se zachtělo větších hor a větších dobrodružství. Vzhledem k jízdě autem připadalo v úvahu Slovensko či Slovinsko, ale nakonec zvítězilo Rakousko. Z Prahy je to blíž a vzhledem k dětem je tam i lépe vybudovaná infrastruktura.

Našli jsme si ubytování v Bad Gastein v rodinném domečku, kde jsme měli pro sebe jedno patro, rodina bydlela dole. Mohli jsme využívat i jejich zahradu. Já mám ale nejradši ty muškátové balkony. Většinou jsou dost prostorné, takže se tam dá jíst, a většinou i pod střechou, takže tu neprší a dá se tu příjemně sedět a pozorovat třeba bouřku.

První den jsme vyrazili do brány národního parku Hohe Tauern, ale při prvním stoupání se nám rozbil chariot, do toho začalo pršet, mlha kolem by se dala krájet, tak jsme skončili v hospodě a oslavili moje narozeniny:-)

Co se týká jídla, většinou jsme si udělali na oběd toasty, a uvařili si pořádnou večeři až doma. Na rozdíl od České republiky, kde plánujeme výlety hlavně do hospody na oběd, tady jsme si většinou dali jenom občerstvení, knedlíčkovou polévku nebo zmrzlinku:-)

V průběhu týdne jsme se sem ale vrátili a udělali si výlet, který končil v hospodě, resp. v almu, což je většinou dřevěná chaloupka uprostřed stáda krav a ovcí s osobitou atmosférou. Na jídelním lístku nechybí čerstvé mléko, podmáslí, chleba se sádlem, nějaký ten Wurst a domácí Kuchen.

Dvakrát v týdnu jsme využili se na nějaký ten kopec vyvézt lanovkou. V každém ubytování dostanete bohatou nabídku toho, co se tu dá podniknout, a hlavně kartu hosta, se kterou dostanete různé slevy – vyplatí se nosit s sebou (my ji samozřejmě zapomněli:-)). Většinou jsme vyjeli nahoru na kopec a sešli jsme pěšky do mezistanice. Snad na každém kopci, kam se dá vyjet lanovkou, je přichystaná nějaká „atrakce“. Jednou to bylo velké dětské hřiště a stezka bosou nohou, která procházela jezerem, podruhé 100m dlouhý vysutý most a vyhlídka na Gross Glockner.

Pro méně aktivní rodiče je místní dětské hřiště vybavené pohodlnými lehátky:-)

Celý týden nám přálo počasí (až na první propršený den a pár bouřek), a tak bylo potřeba se zchladit. Jednou jsme k tomu využili koupaliště, ale většinou se děti koupali v každém potůčku či říčce, kterou jsme potkali. Hlavně Maruška, které byl v té době necelý rok, jakmile zavětřila vodu (i když byla úplně ledová), nemohla si pomoct:-)

Další dobrá věc na Rakousku je, že na rozdíl od nás, kde se může do bazénu od 1 roka, tady to vůbec neřeší.

Kromě výletů lanovkou na kopec jsme se vydali do soutěsky. Tady se jim říká Klamm, a většinou se jedná o vybudované chodníčky mezi skálami a vodou. Platí se většinou vstupné, které není nikterak vysoké (do 10 Euro).

Nebyla ani nouze o setkání se zvířátky (někdy doprovázené křikem našich dětí)…

Z Bad Gasteinu vede železniční tunel, kde si na vlak naložíte auto a za 3 hodiny dojedete do Itálie k moři. My tuhle možnost nevyužili, ale objevili jsme tu krásný vodopád, kde nebylo ani živáčka.

Cestování s dětmi do jednoho roka má tu výhodu, že většinou na výletě vypadají takto…