S dětmi v Alpách II. – Zillertal

S dětmi v Alpách II. – Zillertal

Po loňské úspěšné dovolené v Bad Gastein jsme se rozhodli strávit jeden prázdninový týden znovu v Rakouských Alpách. Volba tentokrát padla na Zillertal, kousek od městečka Zell am Ziller. A opět jsme se nezklamali – každý den jsme prožili něco jedinečného. Některé výlety se přímo nabízely – ledovec Hintertux, vodopády Krimml…, a někdy jsme jen zabodli prst do mapy a šli…

1.den – Výlet kolem vodní nádrže Gerlos

Jako aklimatizační výlet jsme si zvolili obejít vodní nádrž Gerlos. Celá trasa má asi 10 km a je vhodná pro odrážedla a horská kola.

Začátek na hrázi. Maruška jela na plastové motorce, ale za hrází se cesta změní na lesní pěšinu a motorka se po zbytek cesty přenáší na hřbet rodičů:-)
Po cca 3 km narážíme na toto kouzelné stavení. Dáváme si Knödelsuppe, čerstvé mléko a děti si pohrají na dětském hřišti.
Po obědě je čas na odpočinek – teda jak pro koho:-) Obě děti ještě potřebují odpočívat, takže nastává chvíle pro dvouchariot, na který zavěsíme i oba dva dopravní prostředky a posilovna začíná. Většinu ale odedřel tatínek, já jsem se jen nechala vyfotit:-)

Nevýhodou tohoto výletu byla cesta po druhé straně přehrady, která vedla částečně po silnici, kde byl silný provoz jak aut, tak cyklistů. Snažili jsme se tento úsek překonat co nejrychleji, ale stejně jsem z toho neměla dobrý pocit. Máme ale rádi výlety „dokolečka“:-)

2.den – Výlet na ledovec Hintertux

Ledovec Hintertux je jediný rakouský areál, kde se dá lyžovat celý rok. Takové ambice mi ale nemáme, i když Barunka se nahoře divila, proč jsme si nevzali lyže:-) Je to tak trochu výlet do jiného světa – dole panuje největší vedro a nahoře jezdí lidé v kombinézách. Od toho se také odvíjí velikost našeho zavazadla – určitě je nutné vzít opalovací krém, sluneční brýle, softshelky či kalhoty na válení ve sněhu a čepice taky přijde vhod:-)

Nahoře jsme se zkoulovali, prošli po sněhu a sjeli do mezistanice, kde byla pro děti připravená hra s mapou a úkoly na stanovištích. Celý okruh měl asi 500m, my tu ale strávili celé mládí, hlavně na vodních aktivitách:-)

3. den – Vodopády Krimml

Krimmelské vodopády jsou největšími v Evropě, a podle toho to tu vypadá:-) Přeplněné parkoviště, autobusy plné lidí a platíš za všechno, na co se jen podíváš:-) Ale když už jsme poblíž, byl by hřích se tady nepodívat…

4. den – vodopád a ferraty

Dnešní den byl jeden z těch, kdy jsme jen zapíchli prst do mapy a šli…a byly z toho hned dva krátké výlety, na kterých jsme téměř nikoho nepotkali.

První jsme šli na výlet za vodopádem. Už podle značek v mapě se dalo očekávat, že to bude stát za to…

Na začátku trasy stál starý mlýn, do kterého se dalo podívat a prolézt ho i zevnitř

Barunka cestou do kopce schovávala zvířátka pro Mikuláše, který je zase hledal. Cesta nám tak pěkně utíkala:-)

Na závěr nás čekal krásný vodopád, u kterého by u nás byly mraky turistů. Tady jsme ovšem byli sami:-)

Další značky v mapě kromě skal a vodopádů, které mého muže nenechají v klidu, jsou žebříky a feraty. A tak o druhé půlce dne bylo rozhodnuto:-)

Začátek trasy nebyl zrovna nejjednodušší…..nééé dalo se to obejít:-)

Radši se budu držet toho, co mi jde líp:-)

Na začátku trasy jsme objevili velký kámen se stupy, a tak si ho Barunka zkoušela přešplhat. Nakonec sebrali s tatínkem odvahu a začali šplhat i na začátek ferraty, než jsem vyměkla a zavolala na ně, ať jdou dolů 🙂 Ferrata to ale byla krásná, podél vodopádu a vůbec ne těžká. Možná příští rok už bychom s Baruš nějakou jednoduchou zvládli…Tentokrát jsme ji ale obešli po vybudovaných schůdcích a mostech, ze kterých byl na vodopád taky krásný pohled.

5. den – lanovkou na Rohrberg

Tento den nás čekala trochu komerční zábava – lanovkou jsme vyjeli na kopec, kde se rozprostíralo velké dětské hřiště. Nezbývalo, než se tu na chvilku (možná na pár hodin) zastavit a hrát si. Opět nevím, koho to víc bavilo, jestli děti nebo dospělé:-) Nebylo to jen tak obyčejné hřiště, kromě vodních aktivit tu bylo i staveniště, zámek, cestičky vysoko ve vzduchu, vodní laser…a taky houpací sítě ve stínu v lese:-) to jsem ještě netušila, že se zapomenu při sběru borůvek a přejdu mezistanici lanovky, takže jsem zklesala asi tisíc výškových metrů… já vím, že jsem šla vlastně jenom z kopce, ale stejně mne následující den nějak bolela stehna:-)

6.den – poslední výlet a návrat domů

Aby cesta zpátky nebyla jen prostým utrpením dětí připoutaných v autosedačkách, rozhodli jsme se ještě pro jeden výlet po cestě. Tento týden jsme prožili snad úplně vše – ledovec, vodopád, lanovku, ferraty…ale nebyli jsme v jeskyni (někdo by možná namítl, že jsme nebyli u moře, ale my si radši zalezem do té jeskyně:-)) Mapa jich u města Kufstein slibovala celkem dost, tak to půjdeme prozkoumat.

Zadařilo se, jeskyni jsme našli, a tak už nezbývá nic jiného, než vyrazit domů.

Na závěr ještě musíme překonat mostík jen s jedním zábradlím a divokou říčkou pod ním… a nevím proč děti bavilo po něm utíkat tam a zpět…

Tak ahoj za rok!