S dětmi ve Slovinsku

S dětmi ve Slovinsku

Po třech dovolených v Rakousku jsme se rozhodli letos popojet kousek dál a volba padla na Slovinsko. V březnu to sice vypadalo, že nepojedeme nikam, ale pak najednou na semaforu zasvítila zelená a my vyrazili. Tři dny po našem návratu už bylo Slovinsko pro Čechy zavřené a čekala by nás karanténa nebo test…Měli jsme štěstí.

Vyrážíme o půl druhé v noci, přenášíme spící děti do auta a užíváme si prázdných silnic, cesta rychle ubíhá. Kolem deváté už jsme před hranicí Slovinska a zastavujeme v městečku Rosegg, kde máme v plánu dát si pauzu v místní minizoo. Nakonec je z toho pěkná procházka na kopec ke zřícenině kolem zvířátek.

V místním bludišti se tak zamotáme, že se nám nechce pryč:-)

Po obědě z vlastních zásob pokračujeme dál. Původní plán jet přes Karavankentunnel po konzultaci s Wazem rozmýšlíme a volíme cestu přes hory. A byla to dobrá volba, Slovinci na hranici kontrolují pasy a před tunelem se vytvořila fronta. K Bohinskému jezeru přijíždíme kolem 4 odpoledne.

1.den

První výlet naplánoval Luky zabořením prstu do mapy, trasa má asi 1,5km podél potůčku přes 3 vodopády a nám se podaří tu strávit celý den. Není tu ani noha, takže u posledního vodopádu mužská část osazenstva a Barunka shazují oděv a koupají se v totálně ledové vodě:-)

2.den

Abychom mohli parkovat u Bohinjského jezera, koupili jsme si kartičku, se kterou máme parkování zdarma a spoustu dalších výhod. Jednou z nich je plavba lodí přes jezero zdarma, čehož využíváme a přepravujeme se do poloviny jezera, kde se nachází kemp a v něm trampolíny a chodníčky ve výšce, takže nemůžeme hned pokračovat dál:-)

Zbytek cesty kolem jezera už dojdeme po svých. Tatínci se na část cesty oddělují, aby si vylezli „prý“ krátkou ferratu. Nakonec se ukázalo, že si jispletli s nějakou jinou, a stráví na ní 3 hodiny. Nevzali si ani pití, ani peníze, tak doráží docela vyčerpaní. My se za ty 3 hodiny posuneme s dětma asi o 3 km dál 🙂

3.den

Jezero ze zemského povrchu jsme již viděli, takže dneska vyjíždíme lanovkou nad jezero a otevře se nám krásný pohled na Triglav a okolní hory. Lukyho zaujme cedulka s upoutávkou na hospodu, která je asi kilometr do kopce. Hospoda je nakonec zavřená, tak vyrážíme k vrcholovéu kříži na Orlove glove a svačinku si dáme z vlastních zásob.

Lanovka končí ve stejném kempu, jako jsme včera skákali, tak ještě využijeme příležitosti, půjčujeme paddleboard a projíždíme se po jezeře.

4.den

Dnes je na řadě výlet do soutěsky Mostica Gorge. Bereme s sebou i dopravní prostředky, které první půlku cesty vláčíme přes kameny. Na konci cesty na nás čeká překvapení v podobě otevřené hospody. Sice nemají sladoled, ale zato mají výborné domácí koláče. Kdybychom pokračovali dál, došli bychom až na Triglav. Takové ambice ovšem nemáme, takže jenom najdeme kešku a frčíme po asfaltce dolů.

5.den

Dnes se vydáváme na výlet k jezeru Bled. Chceme jet vlakem, ale po příchodu na nádraží se dozvídáme, že opravují koleje a musíme autobusem. K jezeru se však dostaneme:-) Čeká nás výstup na Bledský hrad, kde si děti hrají na opičky a na útočníky:

Rádi bychom se vykoupali v jezeru, ale kromě koupaliště jsou všude cedulky se zákazem plavání. Na koupališti není pozvolný přístup do vody, rozhodneme se pro půjčení pramice. Uprostřed jezera je ostrůvek s kostelíčkem, který se stává našim cílem. U ostrůvku se trochu smočíme, projdeme se okolo ostrova a vydáváme se na cestu zpět. Začíná foukat vítr, Lukymu to dává zabrat a Marušce vítr odfoukává klobouček. Tak nezbývá než slíbit, že u moře si může vybrat klobouček, jaký bude chtít. Jedeme k němu už zítra! Zpátky k Bohinjskému jezeru dojedeme tentokrát už vlakem.

6.den

Ráno si zabalíme svých pár švestek a vyrážíme k moři. Plán je přespat někde v kempu, zkoušíme jeden přímo u moře, ten je ale beznadějně plný. Slovinci mají dneska National holiday a začínájí jim prázdniny. Ubytováváme se v olivovém háji v kempu Belvedere, který je u luxusního letoviska. K moři je to kousek, ale pouze vzdušnou čarou:-)

Na pláž jezdí autobus, my ale radši jdeme z kopce pěšky, a doufáme, že nahoru se vyvezeme autobusem. Pláž je vlastně betonové molo, ze kterého vedou schůdky do moře. Po chvilce koupání však dochází k prvnímu zranění o kámen, které jsou tady hodně ostré. Postupně utrpí nějaké zranění snad všichni. Překřtíme tedy toto moře na Krvavé:-)

7.den

Z našeho kempu vede cestička na krásnou divokou pláž v rezervaci Bílá skála. Podle informací z internetu výstup zpět připomíná výšlap na Triglav, ale jdeme do toho. Sluníčko už začíná pěkně pálit a posledních pár metrů zdoláváme po schodech. Odměnou jsou nám narozdíl od včerejší pláže oblázky. Za bojkami se během dne sjíždějí jachty, které tam kotví a lidé se koupou přímo z nich. S holkama doplaveme na lehátkách až k bójkám, Baruš se ale v hloubce začíná bát, že jí spadnou ploutve 🙂

8.den

Abychom nestrávili celý pobyt u moře na jedné pláži, vydáváme se do městečka Portorož na písčitou pláž, která je tu však udělaná uměle. Dětem se tu líbí, Maruška jezdí na lehátku daleko od břehu a pořád dosáhne na zem. Nevýhodou je však spousta lidí.

Odpoledne vyrážíme na prohlídku městečka Purin. Zastaví nás však závora, do města je zakázán vjezd autem a musíme zaparkovat v 7-mi patrovém parkovacím domě. Vyrážíme pěšky podél pobřeží, centrum města není daleko. Taky by se dalo jet autobusem, nechce se nám to ale řešit 🙂

Navštěvujeme akvárium s rúznými mořskými potvůrkami- medúzy, koníci, hvězdice, ježci, piraně, murény…

Po akváriu se rozhodneme ještě pro muzzeum potápění, kde si prohlídneme různé potápěcí obleky, nic moc jiného tu k vidění není…

Městečko se nán moc líbí, jou tu úzké uličky plné stínu, kterými se dá vyjít až nahoru na hradby. Když opět zklesáme, pokoušíme se koupat v moři, ale přístup je pouze po schůdkách do vysoké vody, navíc vlny pořád naráží na molo, takže to vzdáváme.

Při cestě zpět narážíme na bar ve stylu 80.let, stoly jsou ozdobené LP deskami, na stěnách pacman a na stropě diskokoule…pán je také velice příjemný, docela se tu zdržíme:-)

9.den

Nastává poslední den ve Slovinsku. Ráno ještě vyrážíme na naši oblíbenou pláž na Bílé skále a rozloučíme se s mořem. Oproti prvnímu dnu je moře plné medúz:-)

Naše poslední zastávka ne cestě zpět se zastavujeme v Postonjských jeskyních. Na začátku jeskyně nastupujeme do vláčku, kterým projíždíme jeden dóm s krápníky za druhým a vypadá to, že to nikdy neskončí.

člověk se diví, kde se tu ty krápníky pořád berou, vypadá to, že této jeskyně není nikdy konec 🙂 Přicházíme ke velkému akváriu, kde žije 25 mláďat maceráta jeskynního – bezbarvé ještěrky, co žije potmě v jeskyni 🙂 Na závěr nesmí chybět obchůdek se suvenýry, odkud se dá poslat pohled přímo z jeskyně.

Tak to je ze Slovinska všechno a hurá domů!Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *