Můj šicí stroj JANOME 920

Jak dlouho už šiji
Stroj mám už více jak čtyři roky. A abyste měli představu, kolik si toho se mnou už zažil, jak moc ho zatěžuji, popíšu Vám ve zkratce moje dosavadní výkony.
Šiji pro sebe a svoje dvě holčičky. Občas najdu trochu času a něco spíchnu i pro pár dalších lidí. Z jednodušších věcí už mám za sebou tepláčky, legínky, softshellky, sukýnky, trička, šatičky, halenky a šaty. Z větších věcí mám na seznamu bundičku, kabát a několikatery barefoot boty.
Stroj šije celou dobu bez poruchy a kromě běžné údržby nic nepotřebuje. Myslím, že mohu říci, že jde o spolehlivého pomocníka na takovéto domácí šití. V dalším textu není mým záměrem přesně popsat funkcionalitu stroje, jde spíše o recenzi a popis nejdůležitějších věcí používaných při běžném používání.
Popis stroje
Nejdůležitější pro výběr stroje je podle mého laického názoru stehová vybavenost a spolehlivost stroje. To, že jde o stroj s celokovovým vnitřkem a o jeho přesných parametrech, si můžete přečíst na každém e-shopu. Vezmu to tedy z pohledu, co by zajímalo mě, když bych si vybírala já.
Stroj má 21 stehů. Ovládání stehů je mechanické, volba stehu je zajištěna kolečkem. Šířka a délka stehů jsou upravovány dvěma posuvnými tlačítky WIDTH a LENGHT. Maximální délka stehu je 4 mm a šířka 5 mm.
Na stroji najdete dvě řady stehů. Bílé stehy jsou klasické, šedá spodní řada je tvořena elastickými a overlockovými stehy. Mezi bílou a šedou řadou se přepíná pomocí stupnice LENGHT. Jednotlivé stehy a jejich nastavení jsou pěkně popsané v přiloženém návodu.
S počtem a variací stehů jsem spokojená. Já osobně nepoužívám všechny stehy, které stroj nabízí. Navíc bych asi ocenila jen jeden další ozdobný steh, ale když není, nevadí.
Používám zejména tyto stehy:
- rovnostech č. 1 až 3
- na obrázku jsou nakresleny tři druhy rovnostehů, na kolečku jsou reprezentovány pouze jedním a varianty se nastavují tlačítky LENGHT a WIDTH
- používám obě varianty klasický i elastický,
- cik-cak č. 4 – 6
- na kolečku jsou reprezentovány opět pouze jedním a varianty se nastavují tlačítky LENGHT a WIDTH
- používám pouze klasickou variantu
- tříkrokový cik-cak č. 7
- používám pevnou i elastickou variantu, u pružné varianty jde o ozdobný pružný stech (používám na ozdobné prošití u kapes, nebo na začištění konců rukávů, nohavic, sukní)
- otevřený overlockový steh č. 10
- používám asi nejčastěji, šiji zejména z pružných materiálů
- pevný steh, který se opravdu špatně páře, ale skvěle drží
- dvojjehla
- při šití dvojjehlnou, nastavím č. 1 rovnosteh a musí se přizpůsobit nastavení napětí vrchní a spodní nitě, stroj je k šití přizpůsoben, najdete zde dvě tyčky na špulky
Ukázky stehů
Steh vypadá mnohdy jinak na vzorovém kousku látky než na skutečném výrobku. Proto připojuji obrázky stehů, jak jsem je zvládla na svém stroji v praxi. Je zde i ukázka, jak vypadá steh po roce intenzivního nošení.
Stroj má pouze spodní podávání látky. Po nějaké době jsem si proto pořídila kráčející patku, která zajišťuje vrchní podávání. Díky ní dochází k stejnoměrnému posouvání látek, jak vrchní, tak spodní. Stehy jsou pěkně pravidelné a látka se nekroutí.
Párání stehů, s tím se asi setká každý. Musím říct, že párání pružných stehů není žádná sranda. Stehy pořádně drží a nikdy jsem neměla problém s tím, že by se mi něco rozpáralo samo od sebe.
Kolik toho stroj prošije? V popisu u tohoto produktu najdete, že prošije s dobrou jehlou 8 vrstev džínoviny a v podstatě cokoliv. Nevím, jestli je to pravda, nejvíc jsem šila asi šest vrstev najednou (2x zimní softshell, 2x 3 minimety silný filc, 2x plátno). Bohužel jsem s tím měla problém, ale myslím, že jsem měla špatnou jehlu. Takže tvrzení nemohu vyvrátit ani potvrdit. Nicméně nešiji nic, u čehož bych měla možnost vyzkoušet. A jinak jsem žádný větší problém s prošitím neměla. O to, že by se příliš velká vrstva látek nevešla pod patku, nemusíte mít strach. Patka jde pomocí páčky na sklápění dolů přizvednout i nahoru nad běžnou zvednutou pozici.
Ohledně spolehlivosti, musím říct, že za celé čtyři roky jsem neměla se strojem žádnou větší potíž. Ze začátku jsem více lámala jehly a stávalo se mi, že se mi spodní nit sem tam motala. Dneska už vím, že jsem ve většině případů moc tahala za horní látku a málo pročišťovala stroj od prachu. Proto teď už vím, že spodní část stroje je dobré pravidelně pročišťovat od prachu přiloženým štětečkem. Sem tam odšroubuji i vrchní kryt a prokapičkuji olejem všechny dostupné klouby. Při pravidelné údržbě jde šití bez problémů. Pokud se mi někdy i přesto cuchá spodní nit, je potřeba vyměnit jehlu, kterou jsem většinou ťukla o nějaký ten špendlík. Vše pak opět funguje jak má.
Další užitečné vychytávky jsou háček na navlékání nitě do jehly a vypínání šití jehly při navíjení cívky. Toho docílíte tak, že povytáhnete červené středové kolečko na ruční posunování jehly. Navíjení je pak pěkně tiché.
Celkové zhodnocení, aneb pro a proti
Dle mého názoru je stroj trochu pomalejší a hlučnější. Pomalejší šití mi dlouho jako věčnému začátečníku nevadilo, ale poslední dobou bych často ocenila rychlejší. Stroj celkem dost při šití vibruje/klepe. Při šití na stole pro PC mi pěkně vibroval s monitorem. Což jsem já samozřejmě neviděla, věnovala jsem se tomu, abych si při šití neprošila i prst. Ale můj manžel z toho nadšený nebyl. Pořídila jsem si však stůl pouze na šití a nechala si udělat pořádnou desku a je po problému.
Jako další slabinu vidím osvětlení, které je naprosto nedostačující. Řeším jednoduše lampičkou, a je po problému.
Jako pozitiva vidím snadné ovládání a přepínání stehů, dobrý návod. Také to, že při troše pravidelné údržby jde o spolehlivý stroj, u kterého vím, že bude šít a můj večer neskončí znechucením.
Stroj můžu doporučit na pohodové domácí šití, při kterém jde hlavně o relax a ne závod.
Co už jsme spolu zvládli, tak o tom se dočtete v dalších příspěvcích.