S dětmi k Baltu

S dětmi k Baltu

Poslední týden v srpnu jsme se spontánně rozhodli vzít děti poprvé k moři. Mohl za to částečně agitační článek na idnes a taky příznivá předpověď počasí. Rozhodli jsme se asi 2 dny před odjezdem a neměli nic moc nastudováno, ale taky jsme neměli nějaká převratná očekávání:-)

Původní myšlenka, která se nám moc líbila, byla dojet vlakem do města Leba. Vlak ovšem vyjíždí z Bohumína, který je z Prahy trochu z ruky, a taky cena za vlak byla vyšší, než kdybychom jeli autem. Rozhodli jsme se taky pro stanování v kempu, a všechno naše kempingové vybavení bychom vlakem neuvezli:-). Nakonec to bylo lepší, než si sjednat ubytování někde „pod střechou“, byli jsme flexibilní, a když se nám někde nelíbilo, tak jsme si sbalili svých pár švestek a postavili si domeček zase někde jinde. Nemusím ani dodávat, že holky byly ze stanování nadšené.

Z Prahy je nejbližší moře v letovisku Miedzyzdroje. Autem přes Německo nám cesta zabrala cca 6 hodin.

Procházka po Miedzyzdrojích

Vyjeli jsme po půlnoci, a na místo jsme dojeli kolem sedmé hodiny ráno. Měli jsme romantickou představu snídaně u moře, ale skončili jsme s autem někde na staveništi, ze kterého nás vykázali dělníci, tak jsme dojeli do kempu, uvařili snídani, postavili stan a vyrazili konečně k tomu mooooři!

Holky vybraly místo pod stromem, který jim připomínal jelena. Ani nepočítám, kolikrát jsme se s Lukym bouchli do hlavy:-)

Poprvé u moře převládá nadšení. Utopit se tu opravdu nedá, když jsem se postavila u bojky, tak jsem měla vodu do půli stehen. Mořem se tu spíš prochází než plave:-) Za bójkami projížděli plavčíci na člunech, a jakmile se někdo dostal jen kousek za bójku, už na něj pískali. Luky to komentoval, že je to tu horší než na fotbale:-)


Pláže jsou tu písčité, z čehož jsme byli na začátku hodně nadšení, holky stavěly hrady, bazénky a zahrabávaly se. Postupem času, jak se písek stával nedílnou součástí našeho života, nadšení z písku opadávalo (hlavně u mě). Na druhou stranu, nebýt písku, tak tu Maruška tak dlouho nevydrží (třetí den u moře už se ptala: „Proč jsme zase tady?“:-)).

Miedzyzdroje jsou větší přímořské letovisko, čemuž odpovídá koncentrace lidí, kolotočů, automatů a podobné zábavy. Cestou z pláže jsme holkám zpravidla dopřáli jednu atrakci pro každou.

Nejoblíbenější byl Air hockey, kde mohly hrát obě dvě najednou:-)
V Miedzyzdrojích je velký výběr kavárniček, takže odpolední kávička nesmí chybět:-)

Abychom si jenom neváleli šunky na pláži, hned první den jsme se rozhodli navštívit Oceanarium. Vstupné bylo trochu dražší, ale nám se tam líbilo, moc často podobné atrakce nenavštěvujeme.

Murény

Z pláže vidíme vikingskou loď, která brázdí vody místního přístavu. Když už jsme u moře, bylo by škoda nevydat se prozkoumat ho i z druhé strany a tak se vydáváme přes dlouhé molo ke kotvišti. Plavba trvá asi 45 minut, pro nás tak akorát:-)

Třetí den bývá kritický, a proto jsme se rozhodli asi pro nejnáročnější výlet naší minidovolené. V okolí města Miedzyzdroje se nachází Wolinský národní park a v něm rezervace zubrů. Od parkoviště je to cca 2km, které jsme se rozhodli zdolat na kolech, které jsme si vozili s sebou a ještě nebyla příležitost je provětrat. Cesta byla ovšem trochu písčitá, a tak se holkám nejelo moc dobře, což se odrazilo na jejich náladě:-) K bráně parku jsme přijeli totálně vyčerpaní, jakoby těch kilometrů bylo snad 100 🙂

Nejen zubry tu lze potkat, viděli jsme divočáky, srnce, orla…
Zlatý bludišťák musel s námi:-)

Miedzyzdroje už nám začaly být malé, resp. moc hlučné, vše podstatné už jsem viděli a tak se přesouváme do kempu Tramp, který je odtud asi 15 km a má svou vlastní pláž.

Všichni tu kitujou, tak kitujeme taky:-)
V Decathlonu jsme pořídili šikovné lehátko

Největším benefitem kempu Tramp byl (alespoň pro Barunku) večerní animační program, hlavně diskotéka, která jela až do tmy 🙂 Druhý den Barunka číhala, kdy se rozbuší repráky, diskotéka ale trvala jenom půl hodiny a potom přišel pán a postupně vytahoval z beden různá zvířátka – začalo to nevinně žábami a skončilo třemi obrovskými hady, které si Barunka i pohladila.

V Polsku frčí zapiekanka, což mi připomíná mojí oblíbenou pochoutku na střední škole – rohlík, máslo, sýr, kečup a na 20s do mikrovlnky:-)

Taky tu frčí zapletené copánky z chemlonu. Holkám se nejvíc líbila závěrečná fáze zaplétání, kdy slečna vytáhla zapalovač, a konec prostě upálila:-) Ze začátku mi všechny tyto atrakce přišly kýčovité, postupně jsem ale otupěla a řekla si, proč ne, zapletené copánky prostě k dovolené u moři patří:-)

Další den se rozhodneme navštívit městečko Pobierowo, další přímořské letovisko. Nalákalo nás na obrácený dům, ze kterého jsme byli nadšení.

Hned vedle obráceného domu je dům s optickými klamy:

Cestou na pláž jsme narazili na domeček s papoušky, tak se ho vydáme navštívit. Po chvilce rozkoukání už nám papoušci lítají na ruce, na klobouk, na batoh a po cca 20 minutách už začínají být trochu otravní:-) Hlavně jim zachutnal můj náramek, foťák, Maruščina lahvička s plastovým brčkem, mušle na mém klobouku a přezka na batohu, kterou stihl krásně rozkousat:-)

Pláž v Pobierowo je menší než v Miedzyzdrojích, my se usídlíme hned u stánku s občerstvením, u okraje hlídáné části pláže, takže na nás nikdo nepíská, když plaveme trošku dál:-) Taky si tu můžeme dát kafíčko a vafle, které tady mají na každém kroku:-)

Nejvíce času nám zabere postavit bazének, aby nám ho žádná vlna nesmetla. Taky nám do něj připluly dvě medúzy, takže ho Barunka přejmenovala na Bazének u dvou medůz:-)

Poslední den zamíříme do Parku Velryba v městečku Rewal, kde jsou modely snad všeho, co se vyskytuje v moři:-) Velryby navíc vypadají ve skutečné velikosti.

Tato velryba jednou za čas stříkala vodu.
Samozřejmě tu nechyběl skákací hrad, dětské hřiště a další atrakce pro děti:-)

K moři jsme chtěli hlavně kvůli dětem, my dva ani pořádně nevíme, co se na pláži dělá:-) Zároveň se nám nechtělo dávat desetitisíce za zájezd all inclusive, takže jsme zvolili low cost variantu (ubytování v kempu 4 noci 2400Kč + benzín) Na místě jsme se ale neomezovali, jedli v restauracích, chodili na kafíčka a na atrakce:-) Balt je určitě dobrá varianta v porovnání cena/výkon, když počítáte s faktem, že moře je trochu studené a fouká:-) My nemáme s čím porovnávat, takže jsme byli spokojeni a naše děti už se ptají, kdy zase pojedeme do Polska:-)4 thoughts on “S dětmi k Baltu”

 • Díky za skvělý článek. Nám se Polsko také moc líbilo. Byli jsme o kus dál, ale příště mě láká vyzkoušet Vaši destinaci!

  • Děkuji za článek a tipy na výlet. V jakém období jste tam byli?

   Hezký den
   Věřím, že se nám tam také bude líbit

   • Byli jsme na konci srpna a rozhodovali jsme se na poslední chvíli podle předpovědi počasí. I kdyby ale bylo chladněji, tak je tu spousta atrakcí pro děti, kam se dá zajít, jen to moře není pro každého 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *